Follow SONSAYI on Twitter  
 

Seçim Nasıl Kazanılır - 1

22 Mayıs 2011 - BirGün

12 Haziran’da bir gerçeği fark eden parti, oy oranını beklenmedik oranda yükseltebilir. Bunun için yapılması gereken, Selim Türkhan’ı ikna etmektir.

Seçim sonuçlarını Selim Türkhan belirler. Bu yazı dizisi boyunca sizlere Selim Türkhan’ı tanıtacağım ve buradan hareketle siyasi analizlerde bulunacağım.

AKP’NİN BİLDİĞİ, DİĞER PARTİLERİN BİLMEDİĞİ MATEMATİK KONUSU

AKP’yi yönetenler ilkokula giderken matematik dersinde bir konuyu dinlemişler, diğer parti yöneticileri o sırada dalga geçmişler. AKP’nin bildiği ve diğer partilerin bilmediği matematik konusu, “kümeler”. AKP kümeler konusunu iyi bildiği için seçim kazanıyor.

Diğer partilere “elma”nın meyveler kümesinde olduğunu düşünüyor ve elma ile ilgili daha fazla kafa yormuyorlar. AKP ise elmanın aynı zamanda “kırmızılar” kümesinde olabileceğini biliyor. Bu durumda yeşil elmalar küme dışı kalıyor ve örneğin Türk bayrağı, domates ve kan da elmanın yeni “kümedeş”leri oluyor. AKP bununla yetinmeyip elmayı “yuvarlaklar” kümesine sokuyor ve aynı elma bu kez güneş, dünya, futbol topu ve misketle aynı kümeye giriyor.

Sınıfsal, etnik ve dini ayrımlar Ali’yi bir kümeye koyabilir. Ama Ali, aynı zamanda şakacılar, mühendisler, tombikler ve ralli meraklıları kümesine de dahil olabilir.

Türkiye’de “yoksullar kümesi”nin oy verdiği homojen bir parti yok. Yoksullar MHP’ye, AKP’ye, BDP’ye ve CHP’ye oy verebilir. Aynı şekilde bir patron siyasi tercihine göre bu partilerden birini seçebilir.

Siyasi tercihlerde bu ayrımın olmaması (veya yeterince güçlü olmaması) böyle bir ayrımın gerçekte olmadığı anlamına gelmez. Kayseri’de işten atılan, yoksulluk ve yoksunluk çeken işsiz ve bir eli yağda bir eli balda gezen işverenin aynı partiye oy vermesi; sınıfsal ayrımın değil sınıfsal bilincin olmadığını gösterir.

“Herkes için CHP” veya “Her şey Türkiye için” diyen AKP örneklerinden anlaşıldığı gibi, Türk siyasi hayatının “barajı geçen” partilerinin ekonomi/politik bakış olarak birbirinden çok farkı yoktur. Nihayet hepsi “serbest piyasacı” (nasıl oluyorsa, hem de devletçi), “nükleer santralci”, “eşcinsel düşmanı”, “Kürtlere karşı samimiyetsiz”, “kalkınmacı” vs’dir.

Herkese seslendiği iddiasındaki parti, tıpkı “herkes” kavramı gibi muğlak olmalıdır. Bu nedenle kitlesel iletişim de “bulut gibi” muğlak olmak zorundadır. Bunun ne demek olduğunun anlayan örnek için AKP’ye, anlamayan örnek için CHP’ye bakınız.

AKP’nin seçim kampanyalarında insanlar, sınıfsal, etnik, dinsel ayrımlarla ayrışmaz; doktora gitmek, uçağa binmek, köprüyü sevmek gibi onlarca farklı kümede toplanırlar. Seçmene “umut”, “heyecan”, “tanınma”, “neşe”, “saygı” gibi duygusal kümeler üzerinden seslenilir.

AKP Türkiye’nin tek postmodern partisi. Diğer partilerin tamamı “ne olduğunu” anlatan modern partilerken, AKP kendini anlatma derdine pek düşmez. Türkiye’nin diğer post-modern figürleri gibi (Seda Sayan, İbrahim Tatlıses, Hülya Avşar, Nihat Doğan) AKP’yi izlemek, tartışmak ve yorumlamak AKP’nin değil, memleketin meselesidir.

AKP tarzı seslenmeye yankı verecek seçmen, toplam seçmenin ortalama %30’u. Bu kişilere Selim Türkhan diye simgesel bir isim verdim.

Türkiye’de kabaca %20 öncelikle laik (neredeyse hepsi CHP’li), %20 öncelikle dindar (büyük bölümü AKP’li), %20 öncelikle milliyetçi (büyük bölümü MHP’li) “siyasi” oy var. %30 oy da, öncelikle siyasetsiz olar Selim Türkhan’ın (Selim Türkhan Partisi; STP) oyudur.

AKP 22 temmuz seçiminde STP ile koalisyon yaptı. Aldığı %47’nin nedeni bu.

AKP ne söylerse STP için söylüyor. Ne “taban”ına konuşmak için yoruyor kendini, ne de muhalefet için. Muhalefete yaptığı söylemler de, muhalefetin reaksiyon vermesi ve STP gözünde makullukten kopması için kurduğu tuzaklar. AKP üstünlüğü elinde tuttuğu anda taşları elemekten kaçınmayan usta bir satranççı gibi davranıyor.

Siyasi okumalar yapan insanların pek çoğu “seçim kararları”nı sadece sınıfsal, etnik ve dinsel ayrımlara göre ölçme yanılgısına düşüyor. Bunun nedeni de “kümeler” konusunu bilmemek, görmemek. Oysa “kümeler” konusu bilinmeden AKP başarısının sırrı çözülemez.

Yakın geçmişte bizzat deneyerek ve sonuç alarak gördüm ki, küme hesabını bilirseniz AKP’nin en güvendiği kalede bile STP ile koalisyon yapıp başarı kazanabilirsiniz. Yani STP ile koalisyon yapmak AKP’nin tekelinde değil.

AKP’nin “başarılı” olması, AKP’nin “iyi” (veya kötü) olması anlamına gelmez. “Başarı” kavramını Avrupa son 30 yıldır didikliyor. Bu kavramı pek sorgulamamış olmamız büyük bir eksiklik.

Bir parti bir diğer partiyle koalisyon yapmak için, önce o partiyi tanıması gerekir. Selim Türkhanlar Partisi ile konuşmak için de onları tanımak gerek.

Amacımız Selim Türkhan’ı tanımak, onunla konuşmak ve “seçimi kazanmak”.

SELİM TÜRKHAN KİM?

Selim Türkhan, bir esnaf (veya memur veya işçi veya patron veya işsiz). Karısı öğretmen emeklisi. Büyük kızı üniversitede okuyor, oğlu da üniversite sınavlarına hazırlanıyor. (her biri için ayrı ayrı `veya`lar üretilebilir)

Selim Türkhan’ın her cümlesi son derece emin tonlarla çıkıyorsa da, yine her cümle siyaseten akıl almaz çelişkiler içeriyor.

Bunların Selim Türkhan için hiç önemi yok. O aynı anda hem milliyetçi, hem dindar, hem modern, hem laik ve en önemlisi hem de bunların hiçbiri olabilir.

Selim Türkhan Türkiye’nin ortasınıfı, zengini veya yoksulu olabilir.

Selim Türkhan Türk, Çerkes, Gürcü, Kürt, Pomak olabilir.

Selim Türkhan eşimiz, dostumuz, kardeşimiz, ebeveynimiz olabilir.

Selim Türkhan, AKP’nin büyük oranda ikna ettiği ve diğer partilerin hemen hiç ikna edemediği, siyassetten ayrışmış “kendi halinde” erkek ve kadınların sembolü.

Selim Türkhanlara “kararsız” diyorlar. Ben bunu yanlış buluyor ve onları “siyasetsiz” diye tanımlıyorum.

Siyasi söylemler, siyasi kavgalar, siyasi doğrular veya yanlışlar Selim Türkhan için belirleyici değil. O bu konuları fazlaca dinlemiyor ve taraf olmuyor.

Türkiye seçmeninin yaklaşık %30’u Selim Türkhan’dan oluşuyor.

Seçimleri belirleyen en önemli unsur ne Milli Görüşçüler, ne Laikler, ne Fetullahçılar, ne de Kürtler. Seçim sonuçlarını, Selim Türkhan belirliyor.

Selim Türkhan’a seslenmek kolay değil. Çünkü o mitinglere gitmiyor, anketlere rağbet etmiyor, siyasi söylemleri takip etmiyor ve seçim süreçlerinde pek ortalıkta görünmüyor.

Böyle “görünmez” bir insanın farkına varmak, onu analiz etmek ve ona seslenmeyi hedeflemek ciddi bir karar.

Selim Türkhan seçimde tek varlık olamaz ama sonucu “belirleyici” tek varlık olabilir. Selim Türkhanlar hiç oy vermese de bir parti yine de muazzam bir oy alabilir ama bu oyları ona seçim kazandırmaya yetmez. Bu nedenle Selim Türkhan seçim anahtarını elinden tutan kişi.

MESELE REKLAM DEĞİL, ALGI YÖNETİMİ

Siyasal iletişim, bir kağıdın üzerine boyayla slogan yazmak, resim koymak değil. Çok kapsamlı, çok boyutlu, elle tutulmayan, ölçülmeyen ama tıpkı sıcaklık gibi, hissedilen bir iş.

AKP “reklam” mı yapıyor yoksa “algı yönetimi” mi? AKP postmodern bir parti olduğu için bu gerçeği daha ilk gününden kavradı. Oysa diğer partiler her seçim zamanı “reklam” yapmaya başlıyor.

AKP haricinde hemen tüm partiler kendine zaten oy verecek insanlara sesleniyor.

Örneğin CHP, referandumda “hayır” sözcüğünün “hayırlılık” kavramıyla benzerliği üzerinden bir şaka keşfetti. Ve 3 ay boyunca kitle iletişiminde neredeyse sadece bu şakayı kullandı. Dar alanlarda dağıtılan birkaç broşürü saymazsak başka hiçbir şey söylemedi.

Aynı anda AKP, IKEA tadında bilgilendirici gazete ilanları vererek ortada kalmış kişileri teker teker topluyordu.

Referandum üç siyasi partinin çekişmesi gibi okunursa; AKP tek başına, CHP ve MHP toplamından %40 fazla oy almış oldu. Bu vahim durumun soğukkanlı bir analizi bildiğim kadarıyla yapılmadı.

Siyasi iletişimde mesele reklam değil. Hiç olmadı. En iyi reklam bile bir partiye anlamlı bir oy kazandırmaz. Tek başına reklam bir hiç. Algı yönetimi ise her şey.

Sloganlar bulunur, afişler yapılır... Bunlar buzdağının su üstündeki kısmıdır. Esas konu, ‘iletişim’ ve ‘yönetim’ in yanyana olması; projeler yaratmak, yaratılmış projelerin algı hiyerarşisini düzenlemek; bir reklam ajansı değil; birlikte dolaşıp güç katan bir hayalet olmak, bir “algı bulutu” yaratmak.

Diğer partiler de en az AKP kadar öngörülü olmak zorunda. Aksi halde yapılan iletişim, mecra sahiplerini ve matbaaları zengin etmekten başka hiçbir işe yaramaz.”

HEM ÖYLE, HEM BÖYLE

Bugünkü yazıya, bir dipnot kıvamında son bir başlık eklemekte fayda var:

Arnavutköy’ün tepesine üçüncü boğaz köprüsü yapılması tartışmaları devam eder ve Arnavutköy “sakinleri” bu konuda eylemler yaparken, anarşistler şöyle bir söylem geliştirmişti: “Arnavutköy ağlama. Araban varsa, köprün de olacak!”

Bu ironik söylem, politik doğruculuk adına ibret verici bir temele oturuyor.

“Parlamenter sistem de, seçimler de bir palavradır. Burjuva demokrasisine lanet olsun” cümlesini bir yerlerde sıcak tutmak pekala mümkün.

Ama hem paşa paşa seçime katılıp, hem de “anarşist dergi” duruşu sergilemek bana çelişki gibi geliyor. Tıpkı otomobil sahiplerinin köprüye isyan etmesi gibi.

Yani ya seçime hiç katılmamak ya da katılınıyorsa seçimin kurallarına göre oynamak gerek.

Yazı dizisi boyunca “parlamenter sistem” ve “seçimde başarı” gibi bir “evrensel küme”nin içinde olacağım. Elbette ki başarının ölçütü sadece “seçilmek” değil ve elbette ki, “başarı” (hep vurguladığım gibi) marazı bol bir sözcük.

“Seçim” kavramına itiraz eden ve oy kullanmayı düşünmeyen okurların bu seçim teraneleriyle gözlerini yormalarına hiç gerek yok.

23.5.2011 13:16:56---------------------------------------------------------------------------------

YORUMLAR

 kenan yavuz [4.6.2011 22:01:42]
Halka neden ulaşılamıyor ? Halk için çalışıldığı halde.

 Harun gurcan [23.5.2011 14:00:56]
Zeka budur

YORUM YAZ

Ad Soyad:
E-posta:
Yorum:
  Lütfen alttaki güvenlik kodunu giriniz.


Resmi değiştir

 

 SABIR EMOJİSİ 
 SEVGİLİLER GÜNÜNE ÖVGÜ 
 BU FİLMİ SEVECEKSİNİZ ULAN! 
 RAHAT UYUMAK 
 REDDETMESİNİ BİLEN KADINLARA ÖVGÜ 
 AKP`YE SADECE SORUYORUM ŞEYSİ 
 HOMEPOD VEYA HOMEMOLE 
 ÜLKENİ SEVMEK 
 DOKTOR  
 NEDİR BU NAZİ’LERİN ÇİLESİ! 
 GARİBANLARIN SESSİZLİĞİ 
 ADİOS AMİGOS 
 “KADIN” DEĞİL “AYŞE HANIM” LÜTFEN... 
 SUNDANCE NEREYE DÜŞER DOSTLAR? KELEBEKLER NEREYE? 
 BAŞÖRTÜSÜ: 
 LAN SİZ VAR YA... 
 ÇİZGİ ROMANIN YÜKSELİŞİ 
 SALAK İNSANLAR 
 SİZİ 
 TWITTER BİR LEŞTİR 
 AVRUPA SOLUNUN SAÇMALIĞI 
 CANAN KAFTANCIOĞLU YAZILARI 
 BEŞİNCİ HAVAALANI NE ZAMAN AÇILACAK? 
 SEÇİM NASIL KAYBEDİLİR? 
 BİLİM VE DİKTATÖRLÜK 
 KÜLTÜR VE SİYASETTE KİM DAHA UZAĞA İŞİYOR? 
 LAİKLER Mİ AÇTI? ŞERİATÇILAR MI KAPATTI? 
 FERHAN ŞENSOY KAVUĞU GÜLSE BİRSEL`E VERSİN. 
 “AİLE ARASINDA” NEDEN 2017’NİN EN İYİ FİLMİ? 
 KEYİFLİ YILLAR 
 KİN GÜTMEK, KARA GİRDAP, BİNALİ YILDIRIM’A TEBRİK VE KARGALAR 
 KIZ BEBEKLE EVLİLİK 
 DELEGE NEYİ DELEGER? 
 TAKİYELERE VEDA 
 TÜRKÇE RAP`TE NELER OLİ? 
 CİCİ OKURLAR VE MİZAH 
 YOKSUL YOKSUL MUDUR? 
 SUUDİ ARABİSTAN DENİLEN KATİL DEVLET 
 ODAM KİREÇ AYAĞI 
 ÖZGÜRLÜK MÜ, MUTLULUK MU? 
 YAŞASIN SEDASAYANİZM 
 ATATÜRKÇÜ MÜYÜM, KÜRTÇÜ MÜYÜM? NEYİM LAN BEN? 
 BIY BIY BIY 
 VER DOMBRAYI 
 HUZUR SİZİNLE OLSUN 
 YANDAŞ MEDYACI 
 ELON MUSK, SELÇUK ŞİRİN VE DELEGE 
 ONUN HİKAYESİ 
 DİNDAR ARKADAŞ, SEN GERÇEK MİSİN? 
 MISIR`DA CAMİYE SALDIRANLAR KİM? 
 RASİM Mİ AHLAKSIZ, HİDAYET Mİ? 
 ÇERÇEVE 
 TEVAZUYA KISA BİR MOLA  
 KURAN OKUMAMIŞ MÜSLÜMAN 
 ATATÜRK`Ü YENİ SEVENLER 
 BÜYÜK EV ABLUKADA 
 BİM’İ SEVEN, ALEVİ OLUR 
 ÜNLÜ REKLAMCI YAVUZ TURGUL 
 KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMIYORUM 
 KOMÜNİZM DÜŞMANI AKILSIZ FAKİR 
 HRİSTİYAN KÖLE 
 AHMET ŞIK YALAN SÖYLEDİ 
 SİZ BU İYİ PARTİ’DEN NE İSTİYONUZ? 
 JAPONYA’DAKİ EYFEL KULESİ VE ÇAMLICA’DAKİ AKP CAMİSİ 
 FARELER VE İNSANLAR 
 CUMHURİYET BASKICI MI? 
 CHP, İYİ PARTİ’NİN FARKINDA MI? 
 İYİ PARTİ, SAADET PARTİSİ OLABİLİR Mİ? 
 SANA GÖRE İYİ PARTİ, BANA GÖRE KÖTÜ PARTİ 
 METAL YORGUNULĞU 
 BURSA’MIN EN KARANLIK 10 YILI 
 CAHİLİYE DÖNEMİ 
 GEÇ GELEN İTİBAR 
 OSCAR ADAYI ADAY MIDIR? 
 NURİYE  
 BAĞZI CHP’LİLER ÇOK ŞEY 
 ODUN KOYSAN KAZANILACAK YERE ODUN KOYMAK 
 SONY’YE KIZMAK, TÜRKİYE’YE ÜZÜLMEK 
 MÜFTÜ NİKAHI 
 AŞURE 
 BİR ÖLDÜRME VEYA TEREYAĞI SÜRME ARACI OLARAK ARAŞTIRMA (Veya AKP ve CHP hakkında sıkıcı bir yazı daha) 
 ELİF ŞAFAK 
 TÜRKİYE’NİN TESPİTSEVER SOL YANI 
 TÜRK SAĞI 
 DİN BİLGİNLERİNE BİR SORU 
 AKP, AKŞENER PARTİSİ`NE NEDEN ENGEL OLMAYACAK? 
 SONY PICTURES, REKLAMCILAR DERNEĞİ VE BİZİM SEFİL BURJUVAZİMSİLERİMİZ 
 SARGI BEZİ 
 AKP’NİN GÜZELİM SEÇMENLERİ VE SAĞDAN MEDET UMMANIN SEFALETİ 
 MELİH GÖKÇEK MAĞDUR, PEKİ AKP SEÇMENİ? 
 KONSTANTİN, VAHDEDDİN vb 
 EY CHP, LÜTFEN TOPU TACA ATMA! 
 KATIR KATALONLAR 
 BEN DE EMRAH SERBES OLDUM 
 GÖKHAN GÜNAYDIN`I MUMLA ARAMAK 
 HEPİNİZ EMRAH SERBES`SİNİZ 
 BANGLADEŞ, PAKİSTAN, ENDONEZYA VE NEŞE`NİN KEPEK SORUNU 
 REFERANDUMU OKUMA, BİLDİĞİNİ OKU 
 KÜRTLER VE HALK OYLAMASI 
 BİZ ASİL TÜRKLER, ARAPLAR, ACEMLER, BOŞNAKLAR... 
 ÜZÜM 
 EMPERYALİZMİN MAŞASI KÜRTLER 
 DEVRİMCİLİK, iPHONE ve TESPİH 
 ABDÜLHAMİD`İ ÖZLEMEK 
 YURT DIŞINDA YAŞAYAN DOSTLARA ÇAĞRI 
 YETİŞKİN ERKEKLER İÇİN KADINLARA BAKMA KILAVUZU 
 YOL YAPMADILAR (Bölüm 2) 
 EMRAH SERBES Mİ DÖVER, ENVER AYSEVER Mİ? 
 METİN ÜSTÜNDAĞ`IN MİRASI veya ON DÖRT YAŞINDA BİR GENCE MEKTUP 
 YOL YAPMADILAR 
 ATEİSTLER ÖZGÜR OLSA RADİKAL DİN KALABİLİR Mİ? 
 İNGİLTERE ve ABD veya DEDE DOMUZ ve BABA DOMUZ 
 GAZALİ`NİN CİNNETİ veya İSLAM`IN SON ELLİ YILI 
 KAPİTALİZM MÜKEMMEL BİR SİSTEM MİDİR? 
 AKŞENER VE KARA RİSK 
 ELİAÇIK, ATEİSTLER VE IŞİD 
 GERÇEK İSLAM VE TERÖR 
 STALİN VE HIYAR 
 ADALET MİTİNGİNE KİMSE GİTMEDİ 
 EYVAH, BEKÇİ GELİYOR! 
 DOMUZ HARAM, ALKOL DEĞİL 
 KARMA EĞİTİM YOKSA SAPIKLIK VAR 
 VURAL AKMAN VE EMPA 
 İSRAF HELAL OLABİLİR Mİ? 
 SENDİKALARA VE İZMİR BELEDİYESİNE SORU 
 BAŞÖRTÜSÜNE TAKMAK 
 AHMET KAYA`YA ÇATAL 
 MEŞHUR BİRGÜN İLANI VE NURAY MERTLER 
 PAPAZ DA NİKAH KIYDIRMIYOR MU? 
 AHMET ŞIK SERBEST KALSA AKP`YE ETKİSİ NE OLUR? 
 BENİM BİLDİĞİM ALLAH 
 AHMET ŞIK VE ÖZGÜRLÜK 
 NURAY MERT VE TEORİK MERTLİK 
 DÜNYA TEPSİ BİÇİMİNDEDİR 
 CENGİZ SEMERCİOĞLU AYIP MI ETTİ? 
 CİHAD DERSİ 
 DÜNYAYA GELMEK 
 NEDEN ADALET İSTEMELİYİZ? 
 PUT 
 ANALARA KÜFRETMEK 
 DERSİN, DİYEMEZSİN 
 EVRİMİ YASAKLAMAK 
 KADINLARIN SAÇLARI AÇILDI MI, KAPANDI MI? 
 OTOYOLLARIMIZI KISKANAN BATILILAR 
 DAMAT DRONE UÇURDU 
 YENİLDİK Mİ, HAKKIMIZ MI YENİLDİ? 
 AKP YÖNETİMİNE ÇAĞRI 
 ALLAHSIZLAR ÜLKESİNDE AÇLIK GREVİ 
 RECEP ALTEPE, AYIP BE 
 ÇELİŞKİLER  
 YARATICI REKLAM YALANI 
 ÇOCUĞA SEÇİM HAKKI VERMEMEK 
 SENİN NE OLDUĞUNU ALLAH BİLİR 
 ANTİ KAPİTALİST MÜSLÜMANLARA DOKUNMAYIN 
 HUZUR VE İSLAM 
 VELİ SAÇILIK 
 SANKİ SEDA SAYAN 
 İYİ NAZİ 
 KOMUTANLAR İTTİFAKI 
 2008 RUHU VE ALİ NESİN? 
 TAHTA VE AKILLI TAHTA 
 AYBÜKE YALÇIN 
 MUSTAFA AKAYDIN VE BİRA DANSI 
 ORUCA SAYGI 
 ADALET MESELESİ, MEMLEKET MESELESİ 
 İSRAİL VE BERKİN 
 DEMİRTAŞ`IN YIKTIĞI İMAJ 
 TAZE SANAT YÖNETMENİNE BEŞ ÖĞÜT 
 BENDEN NEFRET EDEN MUHALİF ARKADAŞ 
 AY NEREYE İLTİCA ETSEK? 
 ŞEKER BAYRAMI ULAN 
 EŞCİNSEL TAHAMMÜLSÜZLÜĞÜ 
 AHMET ALTAN İÇİN DİYECEĞİM 
 CHP ULUSLARARASI ÇÖZÜM ÖNERİLERİ GETİRMELİ 
 GÜNDELİK HAYATTA GICIK OLDUĞUM 10 YENİ FENALIK 
 BİR DAHA AÇLIK GREVİ OLMASIN 
 YOL YAPMA PALAVRASI 
 ADALET YÜRÜYÜŞÜNE NAH ÇEKMEK 
 GALİP TEKİN 
 BİNALİ YILDIRIM OKULA NASIL GİTTİ? 
 SURİYELİ KADINA KİM TECAVÜZ ETTİ? 
 DEMİRTAŞ VE SABIRTAŞ 
 NURİYE VE SEMİH - İKİ İNSAN 
 PLAJDA ŞINAV ÇEKEN YAZARLAR  
 GAZETE OKUMA, TV İZLEME 
 YEREL SEÇİM EN ÖNEMLİ SEÇİM 
 İSTANBUL`DA AZINLIK OLMAMAK 
 BU ÜLKEDE YAŞANIR BE ABİ 
 HARAM 
 EVET ÇIKARSA, HAYIR ÇIKARSA 
 SAADET PARTİSİ DELİ Mİ? 
 %60 BİLE HAYIR ÇIKABİLİR 
 RTE`Yİ SAVUNMAK 
 NASIL EVETÇİ OLDUM? 
 TRUMP 
 BUNLARIN HEPSİ EVETÇİ 
 İSTİKBAL HIRSIZLARINA HAYIR 
 NEYE EVET DİYON BACIM? 
 BABALAR VE TORAMAN OĞULLAR 
 AKP`NİN LAGA LUGA İLETİŞİMİ VE ŞU ANDAN SONRA NE YAPMALI? 
 AKP İLETİŞİMİ VE CHP`YE ÖNERİLER 
 "BAYAN"A NEDEN GICIĞIZ? 
 HALK OYLAMASI İÇİN TEST 
 FİLLİ BOYA`YA ÖVGÜ, CHP`YE UYARI 
 CHP SAKİN OL 
 SAHTEKAR AVRUPA 
 SEDASAYANİZM 
 ON MADDEDE HALK OYLAMASI İLETİŞİMİ 
 ERDOĞAN`I SEVDİĞİM İÇİN HAYIR 
 SÖZ OYUNLARINA DA HAYIR 
 KANTİN SOLCULUĞUNA DA HAYIR 
 AHMET TÜRK 
 REFERANDUM İLETİŞİMİ İÇİN NE YAPAK? 
 HDP İÇİN "EVET HAYIR" PARADOKSU 
 EVRİM TEORİSİ 
 CANA CAN 
 KIZILCIK ŞERBETİ 
 SOSYALİSTLERİN KAÇ ÇOCUĞU VAR? 
 AKP`Lİ ONURLU VEKİL 
 BABANA GÜVENME, BAŞKANA GÜVEN 
 LA LA LAND 
 GÜLEREK HAYIR:) 
 BANVİT SATILMIŞ 
 INSTAGRAM 
 BARBAROS ŞANSAL`I YAKALIM 
 AKP`YE ÇAĞRI 
 ŞEREF 
 NOEL BABA YUMRUKÇUSUNA AĞIT 
 İŞİNE GÖRE DEMOKRASİ 
 DOMUZA BİRA İÇİRMEK 
 ESAS OLAY KARŞINDAKİNE FİKRİNİ KABUL ETTİRMEK 
 BAŞBAKAN REINA`YA 
 GANİ MÜJDE`NİN ANASI 
 EMEVİ CAMİİ`NDE NAMAZ 
 ABİCİLİK 
 Abilerim çok kızacak ama: DEVRİMCİ YOL(CU) OLABİLMEK 
 NİŞANYAN 
 BETHMANN PARK 
 KATİLLERLE BARIŞ? 
 EZ GELEK Jİ TE HEZ DİKİM BİRAYE MİN DELAL 
 KONUŞULAN REKLAM YAPTIK, SÜPERİZ! 
 BELEŞ MİLLİYETÇİLİK 
 FAŞİZMİN HALLERİ 
 ŞANGAY BEŞLİSİ 
 BÜLENT ABLA HALEP`TE 
 KILIÇDAR`IN ABİSİ 
 ANLADIĞIM VE ANLAMADIĞIM 
 KIZ İSTEME 
 VAY TERÖRİST VAY 
 AVRASYA TÜNELİ HAYIRLI MI OLSUN, İLHAMLI MI? 
 TERELLELLİ 
 KABATAŞ SAHİDEN DE KABA MI OLACAK? 
 NEDEN KİMSE DEMİRTAŞ`I KONUŞMUYOR? TEK SEBEP KORKU MU? 
 HUZUR 
 KUKULULAR, PİPİLİLER 
 OBAMA DEMOKRAT, CASTRO DİKTATÖR 
 İLAHİ BİLGELİK VE DİPSİZ GÖRGÜSÜZLÜK 
 ANNE, KIZ VE ADANA`DAKİ YANGIN 
 KONDA, SIRA SENDE YAVRUM 
 TEK ÜLKEDE SEKÜLARİZM (VEYA KEMALİZMİN BÜYÜK HATASI) 
 YAMALAK 
 ALİ İSMAİL KORKAR 
 KÖYCÜLER 
 ESNAF VE SANATKAR 
 1930`LARIN ALMANYASI 
 TRUMP KAZANDI, KİM DÜŞÜNSÜN? 
 GAZİ BAZI İYİ ŞEYLER YAPMIŞ 
 KADIN ERKEK EŞİTLİĞİNE İNANMIYORUM 
 YÖNETİCİLER, DALKAVUKLAR, VEZİRLER 
 ÇOCUKLARINIZI UZANAMAYACAKLARI YERLERDE SAKLAYINIZ 
 OYUNCAĞINI SEVEN ERKEKLER 
 SİNSİ OYUN: HALK PARTİSİNİ HALKTAN KOPARTMA 
 GEZİ`DE FETÖ PARMAĞI OLABİLİR Mİ? 
 SALDIRAN KÖPEĞE NE YAPILIR? (VEYA ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ ÜZERİNDEN ÜÇÜNCÜ BÖLGEYE MUHALEFET) 
 LAİKLİKTE SEKS 
 NEDEN İMAM HATİP AÇIYORSUNUZ, DELİ MİSİNİZ? 
 KURBAN BAYRAMI MÜBAREK OLSUN MU? 
 HAYALET OYUNCU 
 GEREK 
 NEFRETİ OLMAYAN ADAM 
 AKP`NİN BÜYÜK ÇARESİZLİĞİ 
 ÇIPLAKLIĞA ÖVGÜ 
 HEMŞERİM, YOLCULUK NEREYE? 
 HANGİ AKP ve TAKİYESİZ BİR GELECEK MÜMKÜN MÜ? 
 AKP`YE ÖVGÜ 
 "ODTÜ`DE NOLİ?" veya SOL ESNAFLIĞI 
 JOHN FOWLES, AYKUT ERDOĞDU VE CHP 
 GEÇMİŞTE AKP`YE OY VEREN ARKADAŞA MEKTUP 
 OYUM HDP’YE. PEKİ BEN VATAN HAİNİ MİYİM? 
 İNSANLAR KAÇA AYRILIR? 
 CIVA TUTKUNU 
 AKP CHP KOALİSYONU VE ŞİRİN İLİMİZ TOKAT 
 ANTALYA SENDROMU VE İÇİMİZDEKİ BÜFECİLER 
 BU KUMAŞTAN ŞIK BİR GİYSİ ÇIKAR MI? 
 BARIŞ SÜRECİ BİTTİ 
 TERÖRİST KİME DENİR? 
 HDP TÜRK SOLUNU MU, YOKSA GEZİ`Yİ Mİ ÖRNEK ALMALI? 
 NE SEN BUNUN FARKINDASIN, NE DE HDP FARKINDA 
 CHP ve Kürtler 
 AKP NEDEN ÇELİŞEBİLİR? DİĞER PARTİLER NEDEN ÇELİŞEMEZ? 
 Kendine Gelmek 
 Şimdiki Zamanın Aşkı 
 Gezi sonrası "Bağzı Yannışlıklar" 3 
 Gezi sonrası "Bağzı Yannışlıklar" - 2 
 Gezi sonrası "Bağzı Yanlışlıklar" - 1 
 Kentin Müziği 
 Kırk Katır, Kırk Satır 
 Biri 
 Türk Nerede? 
 Kıymet 
 Eller 
 Çukur Deneyimi 
 Korto`nun Paltosu 
 Herkes Türk Olsun 
 Metin Lokumcu Neden Öldürüldü? 
 Kerata 
 Karizma ve Prizma 
 Haberleşim Çağında Galeyan 
 Yüksek Volüm 
 Kurt 
 Kedi - Üçüncü ve Son Bölüm 
 Kedi - İkinci Bölüm 
 Kedi - Birinci Bölüm 
 Çukurca`nın Tepeleri 
 Yeni Bir Politik Dil Olarak: Soğukluk 
 Devrimci Pire 
 Aşk Acısı 
 Selim Karanlıklar Ülkesinde 
 Bir Başyapıt Eleştirisi 
 Hayranım ve Ben 
 Seçim Nasıl Kazanılır - 4 
 Seçim Nasıl Kazanılır - 3 
 Seçim Nasıl Kazanılır - 2 
 Seçim Nasıl Kazanılır - 1  
 Siyasetsiz Seçmene Siyaset 
 Bir Avuç Deniz 
 İyelik Eklerinin Ağırlığı 
 Çıplaklar Kampındaki Terzi 
 Yalnızlık. Bir Sağlıklı İnsan Sorunu 
 Gülme 
 "HAYIRLI" BAYRAM 
 Cin Kültürü ve Ahlak Bilgisi 
 Öfkemize Sahip Çıkalım 
 Kalp ve Beyin 
 Modern Bir Rahibin İtirafı 
 Sosyalizmin Toplumsal Kabulünde
Tamirci Çıraklarının Rolü 
 Göl Yazı 
 Nuray Pekdemir vs. Elif Şafak 
 Bakış 
 Mutluluk Reçetesi 
 Arada Sırada 
 Çarpışma 
 Etiler’de Şık Bir Gece 
 20. Level 
 Yaşasın Televole!